Galle je významnýmpřístavním městem ležícím na jižním pobřeží Srí Lanky přibližně 120 kilometrů od Kolomba. Má kolem sta tisíc obyvatel a díky tomu je také čtvrtým největším městem Cejlonu. Je také hlavním městem stejnojmenné provincie a pro své unikátní památky z doby kolonialismu (Srí Lanka byla kdysi ovládána Evropany právě z tohoto města) bylo Galle také vyhlášeno za součást světového dědictví UNESCO.
O Galle se tvrdí, že na tomto místě bylo již v starověkých dobách obchodní centrum ze kterého biblický král Šalamoun přivážel koření a slonovinu. Toto samozřejmě s jistotou určit nejde, ale faktem je, že Galle bylo známo již před příchodem evropanů jako obchodní přístav, který navštěvovali Arabové, Peršani či Číňani (je zde památka z roku 1411 na návštěvu objevitelů z Říše středu. Ale Galle se stalo památkou až pro svoji pozdější historii.
Nejdříve sem byli bouří přihnáni v roce 1505 Portugalci pronásledující arabské piráty a když město odmítlo je přijmout, vzali ho silou a dali mu název Galle od velkého množství kohoutů kokrhajících v okolí. Noví pánové zde založili v roce 1589 pevnost, která byla jejich ostrovním centrem. Ale již o třináct let později přistáli na Srí Lance (či tehdy vlastně na Cejlonu) Holanďané a začalo přetahování o vládu nad tímto územím, které v polovině 17. století také ovládli. Holanďané poté v roce 1663 tvrz úplně přestavěli. Britové po získání ostrova v roce 1796 nechali pevnost nezměněnu a využili ji jako hlavní centrum Galle.
Hlavní atrakcí Galle je samozřejmě pevnost, ale kromě toho je nádherné také samotné staré město obklopené zdmi. Jsou zde velmi krásné a oku evropana velmi blízké barokní protestantské kostely – nejstarší zachovaný na Srí Lance Groote Kerk z roku 1755 (kromě nich je v Galle také i novější anglikánský kostel All Saints) a také sídlo velitele města. Jednou z viditelnějších památek je maják na hradbách. Je tak charakteristický, že ho velmi často najdete na pohlednicích která Galle zobrazují a které asi i pošlete svým nejbližším.