Akureyri, severoislandské město je druhou největší aglomerací na Islandu a jeho čtvrtým největším městem. Má přibližně 17 tisíc obyvatel a občas bývá nazýváno hlavním městem severního Islandu. Je zde významný přístav a letiště a také univerzita. Jako obchodní stanice je město zaznamenáno již na začátku století 17., městská práva Akureyri získalo v roce 1862.
Při návštěvě Akureyri turista může navštívit nemálo zajímavých míst. Jednak jsou to kostely, z nichž nejzajímavější je Logmannshild z roku 1861 a hlavně relativně moderní Akureyrarkirkja z roku 1940, kde se jednak nachází obrovské varhany a navíc je zajímavé shlédnout zavěšenou pod stropem loď která ukazuje na udržování jisté staré tradice – znamenala ochranu pro rybáře z dané farnosti. Další zajímavosti v Akureyri jsou jeho muzea, která se věnují historii, folklóru, umění či přírodě Islandu. Velká nejsou, ale za to je tam hodně věcí pro středoevropana nepříliš známých či obvyklých. Poslední významnou zajímavůstkou v Akureyri je jeho botanická zahrada z roku 1912. Díky relativně specifickému podnebí jaké v městě panuje, zde, vlastně kousek od pólu, můžete najít rostliny z Nového Zélandu či Španělska. Navíc zde ale můžete v kostce shlédnout celou flóru kterou Island nabízí.
Akureyri je docela dobrou základnou pro turismus v severním Islandu. Vyrazit z města můžete do mnoha zajímavých míst. Lodí můžete například vyrazit na ostrov Grimsey. Jedná se o nejsevernější ostrov patřící k Islandu (a je dokonce osídlen přibližně stovkou obyvatel). Za návštěvu stojí i rybářské městečko Husavík, kde můžete obdivovat velryby a delfíny (z tohto města vyráží různé výpravy právě za těmito zajímavými mořskými savci). Pak je zde blízko ornitologický ráj čtvrté největší islandské jezero Myvatn či národní park Jokulsargljufur s vodopády Dettifoss – které jsou z hlediska padající vody největší v Evropě (45 metrů výšky a 100 metrů šířky). Dalšími velmi zajímavými vodopády dosažitelnými z Akureyri jsou vodopády Godafoss neboli vodopády bohů, kam se házely po křtu Islandu sošky starých pohanských bohů. Také v okolí najdete věc na ostrově nepříliš obvyklou – les Kjarnaskogar, sice lesy obecně asi zná každý, ale na Islandu jich opravdu moc nenajdete.