Kefalonie

Kefalonie (nebo také Kefalonia) je největším z Jónských ostrovů v západní části Řecka. Jeho rozloha je kolem 780 kilometrů čtverečních…

Kefalonie (nebo také Kefalonia) je největším z Jónských ostrovů v západní části Řecka. Jeho rozloha je kolem 780 kilometrů čtverečních a délka pobřeží je 250 kilometrů. Je spíše hornatého rázu a nejvyšší vrchol hora Ainos dosahuje výšky 1627 metrů nad mořem. Ostrov patří ke stejnojmenné prefektuře s hlavním městem v Argostoli. V prefektuře žije 42 tisíc  obyvatel (přímo na Kefalonii 38 000) a hustota zalidnění je 54 osob na kilometr čtvereční.  Hlavním průmyslem je turistika, rybolov, pěstování oliv, hroznů a fíků.

Ostrov získal své jméno po bájném hrdinovi Kefalovi, který prý za pomoc ve válce ho získal od krále Amfitryona. Údajně založil na ostrově čtyři sídla pojmenovaná podle svých synů a díky tomu se Kefalonii také říkalo Tetrapolis (Čtyři města). Podle archeologických nálezů na ostrově bylo osídlení v době mykénské (nález nekropole z let 1160-1100 před naším letopočtem), které by se mohlo shodovat s Homérovými údaji, ostrov byl ale osídlený již dříve, nejstarší nalezené nástroje mají pravděpodobně více než 50 tisíc let.  Jednou ze zajímavějších památek na ostrově jsou Kyklopské zdi, které pravděpodobně vznikly někdy kolem 7. století před naším letopočtem jako ochrana jednoho ze čtyř měst – Krani.  Ostrov se později zúčastnil Peloponéské válce jednou na straně Atén, jednou na straně Sparty. Kefalonii se snažil obsadit Filip Makedonský, ale ostrované ho z pomocí Atén  odrazili. Ostrov obsadili až po mnoha měsících urputných bojů Římané v roce 187 před naším letopočtem. Využili ho pak jako základnu pro další invazi na pevninu. Po rozdělení Říše římské ostrov se dostal pod správu Byzance. Stejně jako okolní ostrovy trpěl v té době mnoha nájezdy pirátů, zvláště Saracénů a Severoafričanů.  Kefalonii později přecházela z rukou do rukou počínaje Normany, přes Turky, Španěly až k Benátčanům. Podobně jako Zakynthos ostrov v době Napoleona přešel do francouzských rukou, později připadl Britům a v roce 1864 se připojil k Řecku. Taktéž jako Zakynthos byl velmi postižen zemětřesením v roce 1953.

Zajímavé lokality na Kefalonii, které stojí za to navštívit: 
Argostoli leží na jihozápadní části ostrova. Je hlavním městem ostrova od roku 1757. Dříve zde stávaly benátské památky, ale město bylo podobně jako jiná města a vesnice na ostrově zničeno při zemětřesení v roce 1953. Nejbližší pláž je Lassi.
Pláž Myrtos leží severně od Argostoli. Patří k jedněm z nejvíce focených míst v Řecku, protože je nádherně obkolpená skálními útesy a každoročně ji navštěvují tisíce turistů. Nejbližší vesnice je Assos.
Fiscardo leží na severu ostrova. Tuto rybářskou vesnici stojí za to navštívit, protože je to jedno z mála míst kde zůstala nedotčená původní architektura. Fiscardo totiž patřilo k těm šťastlivcům, které velké zemětřesení téměř nepoškodilo. Nejbližší pláž je Emblisi.
Jeskyně Drogarati leží pět kilometrů na jih od vesnice Sami. Nádherné stalagmity jsou největším lákadelm v této asi 150 milionů let staré jeskyni. Za vidění stojí i ohromná „koncertní síň“ 40 metrů podzemí, kde příroda vytvořila nádherné akustické podmínky a vejde se tam kolem 500 lidí.
Vesnice Assos leží na severu západní části ostrova. Leží v ní zbytky staré benátské pevnosti ze 16. století. Vesnice byla postavena na stejnojmenném poloostrově. Nejbližší pláž má také stejné jméno.

Kefalonie – Dovolená a Ubytování