Keflavík je důležité islandské město s přibližně deseti tisíci obyvateli. Jeho význam spočívá hlavně ve zdejším mezinárodním letišti, je zde také významný rybářský přístav. V roce 1995 byl Keflavík spojen s obcemi Njardvik a Hafnir a vytváří tak celek Reykjanesbaer, který má celkem čtrnáct tisíc obyvatel a je pátým největším osídlením na Islandu.
Keflavík byl významným islandským městem, či možná přesněji z našeho hlediska spíše sídlem, již od šestnáctého století. Jeho rozvoj podpořilo skotské osadnictví, šlo o důležitou obchodní stanici a rybářské městečko. Rozvoj dnešní je výrazně spojen s mezinárodním letištěm a vojenskou základnou. Jde o dílo Američanů, kteří zde byli přítomni od roku 1940.
Pro turistu je Keflavík je často vstupní branou na Island a spousta lidí jím z tohoto důvodu pouze projíždí. Ale Keflavík se může stát i velmi dobrou základnou pro výlety do okolní přírody. Také může být skvělým výchozím bodem pro cesty po poloostrově Sudurnes. Je zde také velmi kvalitní golfové hřiště Leira, které je považováno za jedno z nejzajímavějších a nejhezčích na světě – ti kdo golf milují, určitě by měli se sem jednou podívat, už jen pro ten pocit jisté pikantérie hraní golfu na tak severním a nehostinném místě, jakým ostrov Island de facto je. Z bývalé obchodní stanice Duushús vzniklo muzeum lodních miniatur, dalším zajímavým muzeem je Bygdassafn Sudurnesi představující etnografické sbírky. V přístavu Keflavík je replika lodi Vikingů, Islendingur. Tato loď má dokonce za sebou i plavbu přes Atlantik, kterou vykonala v roce 2000 a tím vlastně znovu potvrdila, že Vikingové byli velmi schopní mořeplavci. Poblíž Keflavíku milovníci moderních vynálezů mohou obdivovat jednu z největších geotermálních elektráren na světě Svartsengi. Horké vody z elektrárny plní Modrou Lagunu (Blaa Lonig), která je velmi oblíbeným koupalištěm či možná dokonce spíše termálními lázněmi. Je to téměř povinná atrakce pro každého, kdo Keflavík navštíví – a zvláště v zimním období jde o nezapomenutelný zážitek.