Marsa Alam

Marsa Alam leží na západním pobřeží Rudého moře přibližně 300 kilometrů jižně od Hurghady a 145 kilometrů severně od Berenike. Asi…

Marsa Alam leží na západním pobřeží Rudého moře přibližně 300 kilometrů jižně od Hurghady a 145 kilometrů severně od Berenike. Asi padesát kilometrů severně od města leží mezinárodní letiště Marsa Alam, které vzniklo v roce 2000 a o šest let později bylo schopno odbavit více než půl milionu turistů ročně.  Dvacet kilometrů od Marsy leží Národní park Wadi Gimal.

Město podobně jako jiná letoviska bylo dříve pouhou bezvýznamnou rybářskou vesnicí. Ale nebyl by to Egypt, aby se zde nenacházely vazby i na období starověké slávy. V okolí totiž probíhala velmi významná obchodní cesta, spojující údolí Nilu s městem Myos Homos (dnes El Quseir), které bylo později velmi důležitou obchodní stanicí Římského impéria pro kontakty s Indií a východní Afrikou.  Tato obchodní cesta byla využívána také jako spoj s extrémně důležitými  a velmi bohatými doly, které se nacházely v horách mezi Nilem a Rudým mořem. V těchto dolech (některé mají až 6000 let starou historii a například  Wadi Hammamat bylo využíváno ke svému účelu ještě ve 20. století) se těžilo zlato, železo a drahokamy, které později doprovázely egyptskou elitu na jejich cestě do záhrobí a zdobily sarkofágy, hrobky a pyramidy. Velmi známé jsou doly zvané Kleopatřinými (ačkoliv přímo s královnou Kleopatrou je nic nespojuje, neboť byly vytěženy mnohem dříve) nebo také jako Smaragdové Hory, které se nachází blízko dálnice spojující Marsu Alam s Edfou.

Krome výletů za historickými památkami jak v dolech, tak i v sto kilometrů odlehlém Queseiru, klasického odpočinku na plážích a v hotelu, výjezdu do nádherného národního parku Wadi Gimal, Marsa Alam podobně jako jiná místa nabízí výtečné podmínky pro potápění. Asi nejznámějším místem je Elphinstone, podmořská skála, kde máte velikou šanci při potápění narazit na žraloky.