Ostrovu Gozo se občas říká menší sestra Malty. Gozo je výrazně menší než hlavní ostrov, jeho povrch má 67 kilometrů čtverečních a žije na něm 25 tisíc obyvatel. Ostrov je velmi klidný a ideální pro každého kdo má rád spíše vesnickou atmosféru. V maltštině se ostrovu říká Ghawdex. Toto slovo pochází z arabštiny, kde znamená radost. Obecně používaná podoba Gozo má svůj původ v od Aragonců ze 13. století. Většina ostrova je nízkou mírně zvlněnou náhorní plošinou, největší vrchol na ostrově, Ta Kuljat má 180 metrů nad mořem. Na Gozo se dá dostat buď vrtulníkem z letiště Luqa nebo trajektem z Cirkewwy. Cesta trajektem trvá přibližně 25 minut, dopravu zajišťuje Gozo Channel Company a lístek je možno koupit rovnou zpáteční, protože památky a zajímavosti na ostrově lze stihnout i během jednoho dne.
Co vše můžeme na Gozu navštívit:
Mgarr – trajekt připlouvá do jediného přístavu na Gozo, do vesnice Mgarr. Na vysoké hoře nad městem ční pevnost Chambray. Tuto pevnost nechal stavět v roce 1749 (první plány vznikly už v roce 1723) za vlastní peníze poslední Velký admirál maltézského řádu Jacques de Chambray na kopci zvaném Ras it Tafal. Měl sloužit jako ochrana před piráty, ale za života tvůrce nebyl dokončen (de Chambray zemřel v roce 1756). Později sloužil jako kasárna pro britskou posádku, blázinec a nyní je to turistická atrakce. Ve vesnici je také hezký neogotický kostel Our Lady of Lourdes.
Ghajnsielem – ve vesnici se nachází kostel Stará Farnost (Old Parish) z 19. století. Po cestě směrem do Victorie se nachází na statku soukromé muzeum Gozo Heritage (Dědictví Goza) mapující 7 tisíc let starou historii ostrova. Další zajímavostí jsou dvě opevněné věže Santa Cilja (svatá Cecílie) a Mgarr ix Xini ze začátku 17. století, které pomáhaly hlídat zátoku před nájezdníky.
Xewkija – významnou památkou v tomto městečku kostel se třetí největší kopulí na světě (Xewkija Dome) – 28 metrů průměr, 75 metrů výška. Vznikal v druhé polovině minulého století a byl financován plně z dobrovolných místních zdrojů, stejně tak i velkou část práce odvedli místní farníci. Samotné městečko patří ke starším na ostrově, status farnosti získala v druhé polovině 17. století.
Victoria (Rabat) – místní občané spíše používají původní název Rabat, nový název získalo město v předminulém století na počest královny Viktorie, která nadala osadě městská práva. Původní osídlení zde je z dob Kartága (nalezeno několik původních punských nápisů) na místě dnešní citadely ze 17. století (Gran Castello), později místo opevnili Římané. Po arabském osídlení zde zůstalo jen pár úzkých uliček ve starém městě. Ve Victorii najdeme mnoho různých památek zvláště ze 17. a 18. století, jako jsou majestátní kostely (je poznat, že ostrov ovládal církevní řád) a administrativní budovy.
Ta Pinu – po cestě z Victorie do vesnice Gharb jsou vidět zbytky římského akvaduktu. Před vesnicí se nachází bazilika Ta Pinu, která je poutním místem a je považována za národní svatyni Malty. Údajně zde docházelo k zázračným uzdravením.
Gharb – v osadě najdeme veliký barokní kostel Church of Visitation. Vedle se nachází muzeum lokálního folklóru, které vzniklo přestavbou tradičního domu místních obyvatel.
Xaghra – z celosvětového hlediska jedno z nejdůležitějších míst. Nachází se zde totiž megalitické svatyně (Ggantija temple), které jsou nejstaršími stavbami tohoto typu na celém světě.