Agadir – berbersky Amazigh – je město položené v jihozápadním Maroku na pobřeží. Název Agadir v berberštině znamená opevněnou sýpku. Město má kolem 200 tisíc obyvatel, s aglomerací to je kolem 680 tisíc. Je důležitým rybářským a přístavním městem, ale asi nejdůležitější pro Agadir je dnes turistika. Díky krásnému počasí, více než třema stům slunečným dním v roce a deseti kilometrům výtečných pláží je Agadir oblíbenou destinací pro návštěvníky z celého světa. Jeho ráz není tradiční, jak by člověk v Maroku předpokládal, je to rušné a moderní město. Mezinárodní dopravu zaručuje letiště Al Massira, které je přibližně dvacet kilometrů od centra Agadiru, v roce 2006 jeho služeb využilo téměř jeden a půl milionu cestujících.
Ve středověku se zde nacházela jen rybářská osada, zvaná Agadir el Arba. V roce 1505 Portugalci zde založili obchodní stanici Santa Cruz de Cabo de Gue. Její úkol byl obejít prostředníky a navázat přímý obchod s karavanami ze Sahary, které mířily do Fezu a Marakéše. O necelých 40 let později Portugalce vytlačilo Království Fezu, které zde v roce 1572 vystavělo pevnost Kasbah, hlídající záliv. Agadir později patřil k důležitým obchodním přístavům a rychle se rozvíjel. Svět o něm hlasitěji uslyšel v roce 1911, kdy došlo k Agadirské krizi. Německo vyslalo válečnou loď aby údajně chránila lokální německou populaci, ve skutečnosti šlo ale o klasický koloniální spor a případné vytváření nových vojenských základen. To se nelíbilo Británii, která podpořila Francouze a o rok později bylo celé Maroko uznáno za francouzský protektorát. Krátce po půlnoci 29. února roku 1960 Agadir postihlo velmi krátké, ale ničivé zemětřesení (protože ačkoliv nebylo příliš silné, tak jeho epicentrum bylo v samém středu tehdejšího města), kterému padlo za oběť více než 15 000 lidí a de facto zničilo celé město. Nová výstavba města začala o rok později dva kilometry jižněji od epicentra. Marocký král tehdy prohlásil: Jestli Osud rozhodl o zničení Agadiru, o jeho nové výstavbě rozhodne Víra a Vůle. A rozhodly. Město nejenže povstalo jako fénix z popela, s krásnými novými stavbami, ale snaží se pomalu rekonstruovat i části původní zástavby, jako například medina s trhem, která zabírá čtyři a půl hektaru.
Od města nelze očekávat nějakou koncentrovanou mystickou atmosféru arabského sídla s křivolakými uličkami, tu musíte hledat v nějakém jiném marockém městě. Agadir spíše připomíná turistická centra na Mallorce nebo vůbec ve Španělsku. Hotely (je jich zde snad nejvíce koncentrovaných na jednom místě v Maroku) se táhnou hlavně podél pobřeží při bulváru Mohammeda V. Ve městě je několik golfových hřišť a v dosahu jednodenních výletů je několik zajímavých míst, jako například ptačí rezervace Massa Lagoon či překrásné opevněné město Taroudant.