Erzurum

Erzurum je  město ve východní části Turecka – a je metropolí stejnojmenné provincie. Nachází se ve výšce téměř dvou tisíc…

Erzurum je  město ve východní části Turecka – a je metropolí stejnojmenné provincie. Nachází se ve výšce téměř dvou tisíc metrů nad mořem. Má více než 300 tisíc obyvatel a je důležitým administrativním a průmyslovým centrem východní části země.

Ve známém starověku se toto město jmenovalo Karim (ale jeho nepříliš jasné počátky sahají do bezejmenného období někdy před čtyřmi tisíci lety). Už tehdy bylo hlavním městem stejnojmenného regionu a v době největšího starověkého významu patřilo ke království Arménie. Tento stát si později rozporcovali Peršané a Římané a ti druzí ovládli Karim. Ten ve čtvrtém století byl přejmenován na počest tehdejšího císaře na Theodosiopolis. V osmém století bylo město dobyto Umajjovci, dynastií, která vládla mocnému arabskému chalifátu v době jeho bleskové expanze. V arabských rukou zůstalo do roku 949, kdy se ho znovu podařilo ovládnout východnímu dědici římské říše neboli Byzanci. Potom se ale už dostalo do rukou Turků (v jedenáctém století bylo přejmenováno na Erzurum), kteří ho až na Mongolskou epizodu ze 13. až 15. století drží až do dnešních dnů. Vlastně se ho podařilo dobýt ruským vojskům v devatenáctém století, a také během první světové, ale šlo o krátkodobé válečné epizody. Sjezd v tomto městě, který se konal v roce 1919 bývá považován za jeden z úvodních bodů turecké války za nezávislost.

Asi nejvýznamnější a turisticky nejatraktivnější památkou, kterou město může nabídnout je velmi slušně zachovalé městské opevnění z dob byzantské vlády (čili období, kdy v našem regionu o nějaké kamenné civilizaci vlastně ani nemůžeme mluvit). Ale i z tureckého panování je zde spousta starých a velmi zajímavých budov. Pravděpodobný prim vede mešita Ulu či Velká mešita, která pochází z dávného dvanáctého století. Z poloviny století následujícího je náboženská škola Cifte Minareli Medrese (Medresa dvou věží), která patří i k symbolům tohoto města. Ze sedmnáctého století pochází hezká mešita, která nese jméno Lala Mustapha Pasha.