Bukurešť

Bukurešť je hlavním a největším městem v Rumunsku. Nachází se v jihovýchodní části země u řeky Dambovita. Žije zde na…

Bukurešť je hlavním a největším městem v Rumunsku. Nachází se v jihovýchodní části země u řeky Dambovita. Žije zde na ploše kolem dvou set kilometrů přibližně dva miliony obyvatel. Kdysi se jí říkalo Paříž východu, dnes tento název trošku zanikl, protože zajímavé památky jsou dnes hodně promíchané s nepříliš zajímavým a nebo velmi monumentálním socrealistickým betonem.

Doložená historie města není zas až tak stará. Sice ho podle legend založil pastevec Bucur, ale tyto pověsti vznikly až někdy kolem devatenáctého století. První písemná zmínka o Bukurešti pochází z roku 1459, kdy se zde nacházelo jedno ze sídel slavného knížete Drákuly. Tehdy zde také vznikl Curtea Veche neboli Starý dvůr, který později valašským knížatům. V roce 1595 město spálili Turci, ale brzy bylo znovu postaveno. V sedmnáctém století se stal významným obchodním centrem a také sem bylo přeneseno hlavní město Valašska. Po vzniku Rumunského knížectví v roce 1861 se Bukurešť stal i metropolí nového státu a velmi rychle se začal rozvíjet. Právě tehdy vznikl onen název Paříž východu (druhá verze byla Malá Paříž) spojený s rychlým růstem, modernizací a extravagantním a kosmopolitním duchem města. Během druhé světové bylo město silně poničeno Spojeneckým bombardováním a po nástupu tzv. komunismu zde bylo vybořeno mnoho historických památek, které nahradily betonové budovy a socrealistické paláce.

Nejvýznamnější socrealistickou stavbou je Palác Parlamentu, který je zároveň druhou největší administrativní budovou na světě. Tento obrovský kolos vznikl po zemětřesení v roce 1977 na místě staré zástavby a do dnešních dnů některé jeho podzemní části stále nejsou dokončeny. Tehdy byl také vytvořen obrovský Bulvár Unirii, který měl konkurovat pařížským Elysejským polím. Další zajímavou monumentální stavbou je Palatul Regal z devatenáctého století, který byl ale od té doby několikrát silně poničen a následně rekonstruován. Velmi zajímavou historickou památkou je klášter Antim ze začátku osmnáctého století, který se ukrývá mezi moderními budovami z druhé poloviny století dvacátého. A na místě kláštera z konce sedmnáctého století se dnes nachází tzv. palác Cotroceni, který postavil francouzský architekt pro rumunského krále na konci století devatenáctého. Návštěvník Bukurešti může navštívit i několik muzeí. Zajímavé je Muzeum rumunského sedláka neboli Národní muzeum umění a tradice a hlavně Muzeum Grigore Antipy, jehož přírodovědné sbírky patří mezi nejstarší na světě.