Aarhus

Aarhus (můžete narazit i na název Århus či Arhus) je po Kodani druhým největším městem Dánska, žije v něm kolem tří…

Aarhus (můžete narazit i na název Århus či Arhus) je po Kodani druhým největším městem Dánska, žije v něm kolem tří set tisíc obyvatel. Je zároveň druhým největším přístavem a také největším městem na pevninské části Dánska neboli na Jutském poloostrově. Nachází se zde i druhá největší dánská univerzita.

Město založili jako jednu ze svých mnoha obchodních kolonií Vikingové někdy na začátku desátého století našeho letopočtu (vykopávky objevily pozůstatky opevnění.  Již v roce 948 zde bylo založeno biskupství. O sto let později město vydrancoval norský král Harald III. Město bylo ve středověku důležitým obchodním centrem, ale s příchodem reformace (a také přesunem státní mincovny do Roskilde) jeho význam začal upadat. K novému rozvoji začalo docházet ve století osmnáctém, město se znovu opřelo o obchod a již o sto let později se stalo druhým nevjětším městem Dánska a tuto pozici udrželo až do dnešních dnů. K jeho rozvoji začala přispívat i industrializace země a výstavba železnice, v roce 1861 byl rozestavěn přístav. Už v roce 1901 byl Aarhus elektrifikován, o dva roky později vyjela na jeho ulice první tramvaj. V roce 1928 zde byla založena univerzita.

Aaarhus má mnoho zajímavých památek. V centrum města se nachází Aarhus Domkirke, který byl založen na samém konci dvanáctého století a v patnáctém století přestavěn v gotickém stylu (jde o gotiku typickou pro severní části Evropy s omezeným množstvím kamene, neboli cihlovou). Je to kostel s nejdelší chrámovou lodí v Dánsku, měří více jak devadesát metrů. Dalším kostelem je Von Frue Kirke, kterého dnešní podoba je sice gotická, ale pod zemí v kryptě se skrývá krypta z původního kostelíka z roku 1060. Další památky se nachází ve skansenu Staré město, který je ukázkou dánské  architektury od doby renesance až do dvacátého století (bylo sem převezeno přes šedesát různých domů z celého Dánska). A Aarhusu také člověk může obdivovat Palác Marselisborg, který je letní rezidencí dánských králů. Milovníci historie a Vikingů by si neměli nechat ujít Vikingské muzeum (Vikingemuseet), ve kterém si mohou prohlédnout různé exponáty z vykopávek v Aarhusu. A milovníci umění by si neměli nechat ujít Aaarhust Kunstmuseum, kde se budou moci dozvědět více o dánské umělecké tvorbě od poloviny osmnáctého století. Zajímavůstkou je i hasičské muzeum (Det Danske Brandværnsmuseum), které má sbírku více jak stovky hasičských aut.