Akaba

Akaba je hlavním a jediným přístavním městem Jordánska položeným u pobřeží Akabského zálivu na jihu Jordánska (v okruhu 25 kilometrů…

Akaba je hlavním a jediným přístavním městem Jordánska položeným u pobřeží Akabského zálivu na jihu Jordánska (v okruhu 25 kilometrů od ní se nachází tři státy – Egypt, Saudská Arábie a Izrael). Je správním centrem jihu země a slouží hlavně pro export vytěžených surovin, například fosfátů. V dnešní době ji obývá přes 80 tisíc obyvatel. Je centrem ekonomické zóny a také místem, kde končí mnoho zahraničních investic v Jordánsku. Kromě podpory exportu se zde nejvíce investuje do rozvoje turistiky. Spojení se světem pro turisty zaručují jak autobusy do všech měst v Jordánsku, tak i Mezinárodní letiště krále Husejna. Počasí je zde podobné jako v celém regionu, nejchladněji je v lednu, kdy maximální teploty dosahují něco málo přes dvacet stupňů a nejtepleji v červenci, kdy se mohou vyšplhat až ke čtyřicítce. Teplota vody neklesá pod dvacet stupňů celoročně.

Historie Akaby sahá hluboko do minulosti. První osídlení využilo strategické položení místa a objevilo se již někdy kolem roku 4000 před naším letopočtem. Další zmínky o zdejším osídlení se nacházejí v Bibli a později je město Akaba známo jako Berenice pro řecké vládce Egypta a Aelana pro Římany. Po ovládnutí Arabského poloostrova Mohammedem zde vzniklo město Ayla, jehož zbytky byly objeveny před třiceti lety. Ve dvanáctém století okolí ovládali Křižáci, kteří zde založili pevnost Helim, později přešla znovu do rukou muslimských vládců Mameluků, kteří ve 14. století pevnost zrenovovali. Během nadvlády Osmanské říše Akaba podobně jako celé Jordánsko upadalo a změnilo se de facto pouze na nevýznamnou rybářskou vesnici. Rozvoj města nastal teprve v minulém století po porážce Turecka a zvláště po vzniku plně samostatného Jordánska (král Husajn v roce 1965 vyměnil se Saudskou Arábií za 6000 kilometrů pouště ve vnitrozemí Jordánska 12 kilometrů pobřeží kolem Akaby).

Akaba je velmi oblíbenou turistickou destinací v Jordánsku. V oblibě kromě luxusních hotelů a krásných pláží je i zdejší útes Yamanieh, viditelnost v moři dosahuje někdy i 40 metrů (nad 20 je obvyklá) a útes je oblíben i mezi začínajícími potápěči, protože některé jeho části leží hned pod hladinou. Kdo se nechce potápět, ale má zájem obdivovat krásy podmořského života může navštívit Marine Science Centrum a jeho velké akvárium. S výjimkou období ramadánu v Akabě neplatí prohibice (byť většinou hotely alkohol nenabízí, ale lze ho koupit v obchůdcích a konzumovat na pokoji), ale spousta turistů zde spíše než opojný rauš vyhledává kouzelné lokální kavárničky a relaxuje při vodní dýmce. Akaba je známá svými restauracemi a zvláštní pozornost si zasluhují ty rybí, protože jinak v Jordánsku je mnohem populárnější maso jehněčí.