Antverpy

Antverpy leží v severní Belgii (ve Flandrech – je to nejvýznamnější vlámské město) na řece Šeldě. Jedná se o druhý…

Antverpy leží v severní Belgii (ve Flandrech – je to nejvýznamnější vlámské město) na řece Šeldě. Jedná se o druhý největší evropský přístav a žije zde přibližně čtyři sta tisíc obyvatel. Je to velmi významné průmyslové, obchodní (jsou zde čtyři diamantové burzy) a kulturní centrum, nachází se zde významná univerzita.

První historické zmínky o Antverpách pochází ze čtvrtého století, kdy zde sídlily germánské kmeny. V sedmém století sem přišlo křesťanství a ve století desátém vzniklo markrabství. V roce 1291 Antverpy získaly městská práva a pomalu se blížil jejich slavný čas. Díky výhodné poloze se město v šestnáctém století stalo nejdůležitějším obchodním centrem v Evropě, také zde vznikla první burza v roce 1531. Mezi další významná data patří rok 1605, kdy zde vznikl první týdeník na světě a rok 1663, kdy byla založena slavná Akademie umění. Bohužel tehdy také na jistou dobu nastal úpadek města. Přičinila se k tomu jak hraniční poloha, tak i různé náboženské konflikty. Napoleonovy plány na rozvoj Antverp skončily bitvou u Waterloo. Ve třicátých letech devatenáctého století se město stalo součástí Belgie, vznikla zde významná pevnost. V roce 1920 se zde odehrály letní olympijské hry, během druhé světové války město bez poškození přístavu obsadili Spojenci a stal se pro ně základní zásobovací tepnou, ze které později mohli rychle pokračovat v útocích na Německo. V té době došlo i k jistému poškození Antverp, protože Němci se snažili zastavit zásobování pravidelným, ale nepříliš přesným ostřelováním za pomoci raket V-1 a V-2.

Mezi nejstarší a nejvýznamnějším památku v Antverpách patří hrad Steen, který vznikl již v devátém století jako ochrana před nájezdy Vikingů. Během své historie byl mnohokrát modernizovaný a přestavovaný. Poblíž náměstí Groenplain s sochou Rubense (tento jeden z nejvýznamnějších světových malířů v Antverpách zemřel) se nachází největší belgická katedrála (vyzdobená Rubensovými díly). Díla vlámských malířů můžeme obdivovat v Královském muzeu umění. Krásné je i náměstí Grote Markt s honosnou renesanční radnicí, svědectvím tehdejšího bohatství města a měšťanskými domy ze šestnáctého století. Určitě velmi významné je i muzeum Plantin Moretus, které jako místo spojené s vynálezem a historií typografie bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. A návštěvník Antverp by si určitě neměl nechat ujít i návštěvu ZOO, které vzniklo již v polovině devatenáctého století a žije v něm kolem čtyř tisíc zvířat.