Hornorakouské město Braunau am Inn (česky občas také uváděný jako Brunov), které leží blízko německých hranic nepatří mezi nejznámější města Rakouska. Nemá ani dvacet tisíc obyvatel, poblíž jsou mnohem významnější turistická či administrativní centra, ale přesto se zapsalo do celosvětové historie. A to, samozřejmě nedobrovolně, neboť města za nic nemohou, velmi černým inkoustem. Jedná se o rodiště jedné z nejhrůznějších osobností lidské historie. Narodil se zde a také tři roky žil Adolf Hitler.
Ale Braunau nemá jen tu temnou, relativně moderní, část historie. Jedná se o dosti staré město, o němž můžeme najít první písemné zmínky již v roce 810. Vznikla zde tehdy pevnost, která ležela na křižovatce několika obchodních cest. Hlídala obchod se solí a také říční plavbu na řece Inn. Městská práva získala v polovině třináctého století. Dnes patří Rakousku, ale původně bylo součástí Bavorska. Situace se změnila až po Válce o bavorské dědictví v roce 1779. Během Napoleonovy evropské dominace se město na krátko vrátilo do bavorských rukou, ale po Vídeňském kongresu bylo, na základně smlouvy a malé výměny území, zařazeno už na stálo (samozřejmě mimo krátké období po Anschlussu) do Rakouska. Smutná chvíle pro tehdy ještě nic netušící svět nastala 20. dubna roku 1888, kdy se ve zdejším nájemním domu s hostincem v celníkově bytě narodil Adolf Hitler (občas se uvádí, že šlo o pokoj na rohu v druhém patře). Tuto hrůznou událost v dnešních dnech připomíná památník věnovaný obětem nacismu.
Ale není nutno si Braunau spojovat pouze se zrůdnostmi druhé světové. Návštěvník zde může navštívit gotický kostel svatého Štěpána, který zdobí třetí nejvyšší kostelní věž v celém Rakousku. Dolní část vznikla ještě v době gotické, ale dostavena a helmici má až z časů baroka. Je zde i výstavní budova radnice, která se nachází v centru historického města na starém náměstí. Za náměstím můžeme obdivovat monumentální hradební věž Torturm, která byla postavena v první polovině století šestnáctého.