Rozloha: 8 514 877 km2
Počet obyvatel: 189 987 291
Hustota zalidnění: 22/km2
Úřední jazyk: portugalština
Národnost: 49% bílá, 42% míšenci (evropanů, indiánů a potomků černých otroků), 7% černá
Náboženství: 74% římskokatolické, 15% protestantské
Nejvyšší hora: Pico da Neblina (3 014 m.n.m.)
Hlavní město: Brasilia
Státní zřízení: federativní republika
Hymna: Hino Nacional Brasileiro (Národní hymna Brazílie)
Měna: brazilský real
Časová zóna: Utc -2–4
Přírodní podmínky:
Brazílie je největším státem jižní Ameriky, který zabírá plochu téměř tak velikou jako je Evropa. Sousedí se všemi jihoamerickými státy s výjimkou Ekvádoru a Chile. Celková délka hranic překračuje 23 tisíc kilometrů. Povrch Brazílie pokrývá z větší části Amazonská nížina a Brazilská vysočina. Brazílií protéká nejdelší řeka světa Amazonka, která měří více než 7 tisíc kilometrů a jejíž delta má 270 kilometrů. V Brazílii je velké množství velkých řek, které jsou navíc splavné a umožňují kvalitní vnitrozemskou dopravu. Téměř celá Brazílie leží v tropickém pásmu a počastí je zde buď deštivé nebo suché. Zima je pouze v horách. Západ Amazonské nížiny stále ještě pokrývají husté pralesy, ve středu Brazilské vysočiny krajina má ráz spíše křovinaté savany. Klasické pouště v Brazílii nejsou.
Hospodářství:
Brazílie má veliké zásoby nerostných surovin všeho druhu, poslední dobou stále větší pozornost upoutávají nové objevy ložisk ropy a zemního plynu. Hlavním průmyslovým odvětvím je průmysl těžební, textilní a potravinářský. V rámci zemědělství obrovský význam má pěstování kávy, kromě toho se v Brazílii pěstují banány, cukrová třtina, kukuřice, citrusy, ananasy, bavlník, fazole a rýže. Důležitý je i kaučukovník, zdroj přírodní gumy. Brazílie byť se rychle rozvíjí, stále patří hospodářsky k zemím třetího světa.
Politické zřízení:
Brazílie je federativní republikou, která se skládá z 26 států s dosti rozsáhlou autonomií a federálního distriktu hlavního města. Brazílie se opírá na prezidentském systému (funguje podle Ústavy z roku 1988), prezident, volený v přímých volbách na 4 roky je zároveň šéfem vlády. Může být zvolen na dvě období. Zákonodárná moc je v rukou dvoukomorového parlamentu, který se skládá s Poslanecké sněmovny (513 členů volených na 4 roky) a Federálního senátu (81 členů volených na 8 let). Účast ve volbách je povinná a volební právo mají občané již od 16 let, povinnost volit je od let 18 do 70. Kromě toho volit nemusí osoby nemocné (invalidi), analfabeti, lidé mimo trvalé místo pobytu a úředníci jejichž povinnosti jim právě hlasování znemožňují. Ten kdo se bezdůvodně nezúčastní voleb může být vystaven různým sankcím mezi které patří například nevydání cestovního pasu i občanského průkazu nebo neposkytnutí půjčky státními bankami a různými finančními úřady.