Helsinky (pokud to někoho vidíte psát Helsinki, tak se nemusí jednat o chybu, protože měkké i je na konci ve finštině) je hlavní a zároveň největší město Finska, které se nachází přibližně ve středu Finského zálivu. Helsinky zabírají plochu přibližně 700 kilometrů čtverečních a město má kolem 600 tisíc obyvatel.
Na území dnešního města se v patnáctém století nacházela menší osada, město Helsinky jako takové bylo založeno roku 1550 a jeho zakladatelem byl švédský král Gustav. Velmi rychle se Helsinky staly důležitým centrem obchodu v regionu. V roce 1640 bylo hlavní centrum města přesunuto na více méně jeho dnešní místo kolem nábřeží Etelasatama. Helsinky bohužel dlouho trpěly rusko-švédskými válečnými konflikty, nebyly příliš daleko od hranic, proto je ruská vojska dost často ničila. V 18. století se město začalo velmi rychle rozvíjet, v roce 1748 byla postavena pevnost Suomenlinna. Význam Helsinek ještě vzrost po začlenění Finska do ruského cářství v roce 1809, protože Rusko chtělo oslabit vlivy mocných přesunem centra z Turku do nového města, které samozřejmě za takový přesun je vděčné. Po velkém požáru z roku 1812 navíc v Helsinkách nastal stavební boom, město bylo rozvíjeno podle vzoru ruského Petrohradu, tehdy získalo dnes dosti známou klasicistní tvář. V roce 1870 byly Helsinky připojeny k železnici a v roce 1918 se staly hlavním městem nezávislého Finska. Po druhé světové došlo k dalšímu rozmachu města. V roce 1952 bylo hostitelem letních olympijských her. Dnes patří mezi devítku kulturních sídel Evropy.
Turisticky asi nedůležitějším místem v Helsinkách je čtvrť Kruununhaka – kde hlavní město Finska nabízí své památky, ačkoliv samozřejmě velký požár se jí nevyhnul, zde můžete ještě najít domy z 16. století. K největším památkám patří Senaatintori (palác senátu z roku 1820), mezi další památky patří vojenská tvrz zmíněná výše neboli Suomenlinna – v ní se dnes nachází několik muzejí. Zajímavé je v Helsinkách také dnešní sídlo vlády, Národní banka, Prezidentský palác či švédské a národní divadlo. Město celkově, může mít pro turistu z Česka mítně modernější ráz, ale to neznamená, že by bylo nehezké či nezajímavé a že by zdejší památky nikoho neoslovily. Při návštěvě je příjemným pozitivem, že Helsinky (a vůbec skoro celé Finsko) ačkoliv jsou položeny velmi severně, tak díky vlivu Baltského moře a mírných větrů vajících podél celého Norska, je zdejší počasí výrazně sympatičtější než v jiných místech, položených podobně severně.