Rozloha: 103 000 km2
Počet obyvtel: 318 500
Hustota zalidnění: 3,1/km2
Úřední jazyk: islandština
Národnost: islanďané (93%)
Náboženství: 87% luteráni
Nejvyšší vrchol: Hvannadalshnúkur 2110 m.n.m.
Hlavní město: Rejkjavík
Státní zřízení: republika
Hymna: Lofsöngur (Hymna)
Měna: Islandská koruna
Časová zóna: Utc +0
Přírodní podmínky
Island je ostrov ležící přibližně tisíc kilometrů západně od břehů severní Evropy. Od Grónska ho dělí necelých čtyři sta kilometrů široký Dánský průliv. Povrch Islandu vytváří náhorní planina s ledovci a lávovými poli. Na Islandu se také nachází druhý největší evropský ledovec (Vatnajokull). Země je známá jako krajina sopek, výše zmíněných ledovců, prudkých říček s vodopády a samozřejmě gejzírů. Nejznámější sopky jsou Hekla a Katla obě přibližně půl druhého kilometru vysoké. Islandské sopky jsou neustále aktivní a když se „rozzlobí“ dokážou omezit například letecký provoz v celé Evropě – asi k největšímu omezení došlo v roce 2010. Počasí na Islandu je na jihu ovliňeno teplým Atlantským oceánem, ve vnitrozemí a hlavně na severu je výrazně chladněji. Obecně ale je zde dlouhá zima a krátké chladnější léto.
Hospodářství
Island je bohatou vyspělou západní zemí. Islandská ekonomika se hlavně opírá na rybolovu, jehož produkty stanoví většinu zdejšího vývozu a zaměstnává přibližně každého desátého Islanďana. Zemědělství z důvodu přírodních podmínek (orná půda stanoví 0,1 procenta rozlohy) neodehrává vlastně žádnou smysluplnou roli. Zelenina pěstovaná ve sklenících je často ohřívána přírodním a plně ekologickým teplem z gejzírů. Energetika obecně má zde velmi dobré podmínky – dostupná energie podpořila také rozvoj výroby hliníku, která je energeticky náročná. Důležitou roli v hospodářství odehrávalo bankovnictví, to ale bylo brutálně smeteno hospodářskou krizí v roce 2008. Island také čím dál tím více začíná být turistickým cílem. Sopky a gejzíry jsou velkým magnetem, hornatý ráz krajiny přitahuje příznivce výrazně aktivnějších dovolených.
Politické zřízení
Island je republikou, v jejímž čele stojí prezident. Je volen ve všeobecném tajném hlasování na čtyřleté funkční období. Prezidentem se může stát islandský občan, který dovršil 35 let. Islandský jednokomorový parlament se jmenuje Althingi (podobně jako sněmy v dávné historii) a má 63 poslanců, volených na 4 roky. Island je členem NATO, EHP a EFTA, ale není členem Evropské Unie, ale podal přihlášku v roce 2009.