Malta obecně

Rozloha: 316 km2 Počet obyvatel: 403 532 Hustota zalidnění: 1 282/km2 Úřední jazyk: angličtina, maltština Národnost: maltská Náboženství: katolické 98%…

Rozloha: 316 km2
Počet obyvatel: 403 532
Hustota zalidnění: 1 282/km2
Úřední jazyk: angličtina, maltština
Národnost: maltská
Náboženství: katolické 98%
Nejvyšší vrchol: Ta Dmejrek 253 m. n. m.
Hlavní město: Valletta
Státní zřízení: republika
Hymna: L-innu Malti (Maltská hymna)
Měna: Euro
Časová zóna: UTC +1

Přírodní podmínky

Malta je malým souostrovím skládajícím se ze sedmi ostrovů, ze kterých tři jsou obydlené (Malta, Gozo a Comino) a zbytek ne (Filfla, Cominotto a Ostrovy Svatého Pavla). Je položená 93 kilometrů jižně od Sicílie a 288 kilometrů severně od Afriky. Hlavně severozápadní pobřeží největšího ostrova Malta (246 kilometrů čtverečních) je velmi členité a poskytuje dobrá a bezpečná přístaviště. Povrch ostrovů je mírně zvlněný. Na ostrovech se téměř nevyskytují nějaké vodní toky nebo jezera s výjimkou deštivějších období, voda se získává hlavně odsolováním a z podzemí. Počasí na ostrovech je středomořského typu s mírnými deštivějšími zimami a suchým horkým létem.

Hospodářství

Až do devatenáctého století se ostrov živil jen rybolovem a trochu pěstováním bavlny a tabáku. Později získal význam jako důležitý přístav po cestě k Suezskému průplavu, ve kterém si lodi hlavně doplňovaly palivo a samozřejmě také jako vojenská základna Velké Británie (jejíž posádka de facto ostrovy živila). Jedinou významnější dobývanou surovinou je vápenec využívaný ve stavebnictví. Ekonomika závisí hlavně na turistice (přijíždí sem na dovolenou více než 1 milion turistů ročně a vytváří více než 70 procent HDP), jistou roli hraje i výroba elektroniky a textilu, začíná se rozvíjet farmaceutický průmysl. Turistická infrastruktura se neustále zlepšuje. Zemědělství vytváří jen 3 procenta HDP a země produkuje pouze jednu pětinu své spotřeby potravin. Rozvíjí se zde také finanční sektor. Od roku 2008 Malta přistoupila k eurozóně. Růst HDP dosáhl v roce 2007 4 procenta, nezaměstnanost mírně překračuje 6 procent.

Politické zřízení

Malta je republikou, která svůj politický systém opírá na britských vzorech, ale má jednokomorový parlament. Volby se zde konají jednou za pět let a volí se většinovým systémem. Sněmovna reprezentantů má minimálně šedesátpět členů, strana která vyhraje volby ale nemá dostatek křesel pro většinu v parlamentu dostane tzv. bonus pro vítěze (aktuálně díky tomuto systému po posledních volbách v březnu 2008 má jejich parlament 69 poslanců, 35 pro vítěze a 34 pro opozici). Premiéra vybírá president mezi poslanci a jmenuje podle ústavy toho, kdo má největší šanci řídit většinu. Prezidenta volí jednou za pět let Sněmovna a jeho funkce je spíše reprezentativní, může být zvolen dvakrát. Hlavní politické strany jsou Národní strana, která je stranou křesťansko demokratického typu a Maltská strana práce, která je stranou sociálnědemokratického typu.