Oslo (ais – bůh, lo – pole) je hlavním a zároveň největším městem Norska – žije v něm necelých 600 tisíc obyvatel. Je také nestarším ze všech hlavních měst skandinávských státům, podle kronikáře Snorre bylo založeno kolem roku 1048 Haraldem III. Krutým.
Syn Haralda, Olaf Kyrre, zde založil biskupství a postavil katedrálu. S tím, že hlavním městem v té době stále zůstávalo Bergen a to bylo zdrojem komplikací, neboť ze správního hlediska bylo rozhodně výhodnější, aby v jednom místě sídlila jak vláda duchovní tak ta světská. Vše se změnilo na začátku století 14., kdy Hákon V. přenesl hlavní město do Oslo a také tam postavil hrad Akershus. Město se krásně rozvíjelo až do roku 1349 a příchodu moru, jehož obětí se stal každý druhý měšťan. Úpadek se dokončil v roce 1397 s nástupem panování Dánů. Město by zůstalo bezvýznamným provinčním městečkem, kdyby ne dánský král Kristián IV, který ho mírně přesunul a přejmenoval na Christiania. K definitivnímu návratu názvu Oslo došlo až na začátku 20. století spolu se získáním nezávislosti.
Na dnešním Oslu je vidět mnoho známek výrazného rozvoje na přelomu století 19. a 20. Široké ulice, krásné zahrady a parky, kvalitně postavené budovy a rozumný plán jsou jedním z významnějších znaků. Člověk také má v Oslu dojem, že i jeho obyvatelé jsou spokojeni s moderní tváří města a plně podporují další jeho rozvoj, také jsou neustále vyvíjeny další plány na rozvoj a plná podpora kulturního života. Asi největší atrakcí v Oslu jsou jeho muzea – rozhodně je nutno navštívit aspoň Muzeum Kon-tiki, Muzeum Muncha a Muzeum vikingských lodí. Jsou tam ale i další velmi zajímavá a jen pečlivá návštěva většiny dokáže zabrat několik dní.
Život v Oslu se odehrává hlavně na ulici, kavárničky, umělci, procházející se lidé, to vše to podporuje. V zimě samozřejmě je tu trochu sněžněji, ale nevadí, město se díky své poloze mezi lesy a kopci může stát a samozřejmě každoročně stává lyžařským centrem.