Phuket

Phuket (dříve znám také pod jmény Tha Laang nebo Talang, jeho dnešní název pravděpodobně pochází z malajštiny a znamená hora)…

Phuket (dříve znám také pod jmény Tha Laang nebo Talang, jeho dnešní název pravděpodobně pochází z malajštiny a znamená hora) je jižní ostrovní provincií Thajska. Leží nějakých 870 kilometrů jihozápadně od Bangkoku. Na severu hraničí s provinciemi Phang Nga a Krabi a s pevninou ho spojuje most Sarasin, který umožňuje i pozemní spojení s pevninou. Ostrov má 543 kilometrů čtverečních (48 kilometrů délky a 21 šířky) a žije na něm 315 000 obyvatel.  Nejvyšší vrchol je Mai Thao Sip Song, který tyčí do výše 529 metrů nad mořem. Na severu ostrova se nachází mezinárodní letiště, kam přilétají letadla hlavně z Bangkoku, Singapuru, Kualy Lumpur a samozřejmě chartery z Evropy. Ostrov dříve žil z těžby cínu, ale dnes jeho ekonomika se opírá o pěstování kaučukovníku a turistiku.

První historické zmínky o ostvoě najdeme v díle antického řeckého geografa, který zmínil někdy kolem roku 157 našeho letopočtu, že je nutno při cestě na Malajský poloostrov minout Jang Si Lang, pod tímto jménem lze ostrov najít i na středověkých mapách Thajska. Ostrov tehdy nabízel bezpečný záliv chránící obchodníky před nepřízněmi počasí.  Thajci ovládli ostrov pravděpodobně někdy kolem 13. století a ačkoliv není příliš rozlehlý, tak hrál důležitou ekonomickou roli jako zdroj slonoviny, drahokamů či koření. V 16. století se na ostrově objevila i holandská obchodní stanice, která měla zájem hlavně o velmi ceněný  cín. O Phuket začaly projevovat zájem i Velká Británie a Francie. Po pádu thajského hlavního města v druhé polovině 18. století uchránily ostrov před barmskou invazí dvě ženy (podařilo se jim zorganizovat úspěšnou obranu), které jsou do dnešního dne považovány za největší hrdinky a jejich slavné činy připomíná památník. Během 19. století těžba cínu hrála velmi významnou roli a na ostrov začali hromadně přijíždět čínští pracovníci, jejichž potomci kromě muslimů stanoví další významnou menšinu na ostrově. Nový rozvoj přinesla turistika, výstavba letiště a někdy od 80. let minulého století je Phuket velmi oblíbenou turistickou destinací.

Pro turisty jsou na Phuketu asi největší atrakcí jeho dokonalé pláže, které se táhnou hlavně na západním a jižním pobřeží. Nejoblíbenější je pláž Patong – dlouhá a široká pláž na západním pobřeží. Tady vzniklo asi nejvíce hotelů, barů, diskoték a mnoho malých cestovních kanceláří zde nabízí širokou nabídku potápění a výprav na okolní malé ostrůvky. Většinu hotelů od pláže zde odděluje silnice. Jižně od Patongu se nachází největší pláž na ostrově Karon. Podél této pláže se táhne široká pěší zóna po které se turisté procházejí po večerech. Na jihu se s pláží Karon spojuje pláž Kata. V místě kde se obě pláže stýkají vzniklo malé městečko s velkým množstvím restaurací, internetových kaváren a obchodů s památkami. Na jihu ostrova se nachází tišší pláže Nai Han, Panwa a Rawai, které jsou ideální pro každého, kdo hledá trochu méně šumu, lidí a klid při odpočinku. Na severozápadním pobřeží jsou pláže Bangtao, Kamala, Surin a Nai Yong. Ta poslední je částí národního parku Sirinat. Z přírodních úkazů asi nejzajímavější jsou menší vodopády Tone Sai v severní části ostrova. Průměrná teplota na ostrově je kolem 30 stupňů a voda má kolem 28 stupňů.