Pula

Pula leží na jižním výběžku poloostrova Istrie na břehu Jaderského moře. Zabírá plochu 51 kilometrů čtverečních a žije v ní…

Pula leží na jižním výběžku poloostrova Istrie na břehu Jaderského moře. Zabírá plochu 51 kilometrů čtverečních a žije v ní 62 tisíc obyvatel (hustota zalidnění přesahuje 1000 obyvatel na kilometr čtvereční). Podobně jako zbytek Istrie je známá díky svému příjemnému počasí (průměrná letní teplota je kolem 25 stupňů Celsia), klidnému moři a krásné přírodě. Kromě samozřejmé turistiky mezi nejdůležitější průmysl v Pule patří loďařství, stavebnictví a potravinářství. Jihovýchodně od města se nachází letiště, které obsloužilo v roce 2007 necelých 400 tisíc pasažérů. Dopravit je se možno ale i z letišť ze Záhřebu, Trestu, Lubljany nebo Rijeky a samozřejmě autem nebo vlakem.

Podle legend město založili pronásledovatelé Iásona a Medey z Kolchidy, kterým Argonauti ukradli zlaté rouno. Název měl vzniknout ze slova polai, které znamená útočiště. Řeckou přítomnost potvrzují některé archeologické nálezy.  Doložené sídlo zde založil kmen Illyrů Histri, podle kterého později získal jméno i poloostrov. Později zde založili Římané osadu a vojenský tábor (46-31 před naším letopočtem), který byl sice během občanské války zničen, ale později znovu vystavěn a během vlády císaře Augusta se stal hlavním městem provincie. Z doby římské vlády zde zůstalo několik nádherných památek. Po pádu Západořímské říše město podobně jako celý Balkán několikrát měnilo majitele (ale například Slované nikdy neodehrávali zde významnější roli a město velmi dlouho zachovávalo italského ducha) až v roce 1331 definitivně připadlo Benátkám (které o něj usilovaly již několikrát dříve) a bylo jejich součástí až do pádu v roce 1797 ( i když jak bylo ve středověku zvykem občas ho okupoval nějaký nájezdník například Habsburkové či Janované). Po krátké Napoleonově vládě se stalo součástí Rakouska, které rozestavělo město a přístav (patřilo k významným námořním centům a vojenským základnám Rakousko-Uherska). Po první světové válce připadlo Itálii a po druhé světové válce v roce 1947 se Pula stala součástí Jugoslávie a po jejím rozpadu připadla Chorvatsku.

Naproti přístavu se nachází velká, dobře zachovalá římská aréna postavená císařem Vespasiánem v prvním století našeho letopočtu (vešlo se do ní tehdy 23 tisíc diváků a sloužila hlavně zápasům gladiátorů – později ještě ve středověku byla využívána pro rytířské turnaje), tento Amfiteatr patří mezi tři nejzachovalejší budovy stejného typu na světě – další jsou v Římě a v Nimes. Vedle Amfiteátru se nachází základy osmihranného mauzolea z konce prvního století. Na druhé straně parku najdeme Dvojitou bránu (Dvojna Vrata) z druhého století – jeden vchod vedl k Amfiteátru druhý navazoval na strategickou cestu, která byla součástí mohutného římského opevnění s deseti bránami. Najdeme zde zbytky římských a benátských zdí a při nich nejstarší zachovalou památku Herkulovu bránu (Herkulova Vrata) z prvního století před naším letopočtem. Pod tvrzí se nachází zbytky římského divadla s částí pro publikum, orchestr a herce. Při hlavním náměstí najdeme znovu vystavěný Augustův chrám. Ve městě se samozřejmě nachází i mnoho zajímavých památek z pozdější doby, ale krásně zachovalé zbytky antického města jsou asi jeho největší atrakcí. Oblíbené místo ubytování v Pule je Stoja s příjemnými plážemi a piniovým hájem, která leží přibližně tři kilometry od centra.

Pula – Dovolená a Ubytování