Rozloha: 238 391 km2
Počet obyvtel: 22 246 862
Hustota zalidnění: 93/km2
Úřední jazyk: rumunština
Národnost: 90% Rumuni, 6,6% Maďaři, 2,5% Romové
Náboženství: 87% pravoslaví, 7,5% protestantské, 4,7% římskokatolické
Nejvyšší hora: Moldoveanu (2 544 m.n.m.)
Hlavní město: Bukurešť
Státní zřízení: republika
Hymna: Deşteaptă-te, române! (Probuď se, Rumune)
Měna: rumunský leu
Časová zóna: Utc +2
Přírodní podmínky:
Rumunsko se nachází v jihovýchodní Evropě, severně od toku řeky Dunaj, na východě u ústí Dunaje se dotýká Černého moře. Hraničí s Moldávií, Ukrajinou, Maďarskem, Srbskem a Bulharskem. Povrch Rumunska je rozmanitý, většinu území sice zabírají hory a pahorkatiny, ale nížiny stanoví více jak jednu třetinu země. Hlavním pohořím jsou Karpaty, kde se i nachází rumusnká nejvyšší hora (je to v části které se říká Fagaraš), kromě Karpat je zde i Transylvánské krušnohoří a Transylvánská vysočina. Největší řekou je protékající Rumunskem a zde i ústící do moře Dunaj. Podnebí Rumunska je spíše kontinentální. V západní části je počasí podobné tomu středoevropskému, východ a sever spíše kontinentálnímu.
Hospodářství:
Hospodářství Rumunska nepatří rozhodně mezi ty nejvyspělejší. Významnou roli zde odehrává rozvinutá těžba (spojená s relativně bohatými a různorodými zdroji) a na ni navázané zpracovatelství. K nerostnému bohatství zde patří ropa, zemní plyn, hnědé a černé uhlí, železo, mangan, měď, cín a dokonce i trocha zlata. Služby, v tom velmi výraznou roli hraje turistika, vytváří kolem 50 procent HDP, následuje průmysl s 24 procenty, po něm stavebnictví s 9 a zemědělství přibližně s 6 procenty.
Politické zřízení:
V čele Rumunska stojí prezident, který má významné pravomoci, podobně jako například ve Francii, je volen na pět let maximálně na dvě období, je volen přímo. Parlament je dvoukomorový, dolní komora (camera deputatilor) má 332 (346) poslanců, horní (senat) 137 (140) senátorů. Do parlamentu probíhají volby jednou za čtyři roky.
Komentáře
Jeden komentář: „Rumunsko obecně“
Moc pěkný článek, velmi mi pomohl. Děkuji!