Santorini

Santorini je skupina ostrovů vzniklá na vrcholu sopky. Někteří toto místo spojují s bájnou Atlantidou. Výbuch této sopky někdy kolem roku 1550-1450  před naším letopočtem…

Santorini je skupina ostrovů vzniklá na vrcholu sopky. Někteří toto místo spojují s bájnou Atlantidou. Výbuch této sopky někdy kolem roku 1550-1450  před naším letopočtem (tento údaj prosazují egyptologové, ale vulkanologové na základě analýz jsou přesvědčeni, že k tomu došlo v roce 1627 p.n.l. plus minus jeden rok)  měl pravděpodobně vliv na pád velmi rozvinuté minojské kultury (ale lidé pravděpodobně všichni opustili ostrov po předchozím zemětřesení).  Santorini byla původně minojskou (krétskou) kolonií asi od roku 3000 před naším letopočtem. Dórové, kteří se objevili na ostrově (od výbuchu byl opuštěn) někdy v osmém století před Kristem ho nazvali Tera (Thera nebo také Thira). Název Santorini mu dali až o dvě tisíciletí později Benátčané. Ostrov je znám také pod názvem Spondylus.

Sopka je nadále mírně aktivní a proto vznikají nové ostrůvky – Aspronisi, Paleia Kaimeni a Nea Kaimeni.  Poslední velké zemětřesení v roce 1956 způsobilo emigraci části obyvatel do Pireu. Po této tragédii se řecká vláda rozhodla, že města na Santorini bude znovu vystavěna hlavně jako turistická atrakce, co se jí výtečně povedlo. Hlavní sídla na ostrově –  Akrotiri, Emporio, Faros, Fira, Oia, Kamari, Megalochori, Perissa a Pyrgos.

Trajekty na Santorini odpolouvají z Kréty, z Heraklionu a Rethymna. Na výběr jsou trajekty Flying Dolphins, které plují jen dvě hodiny, ale jsou mnohem citlivější na vlny a trajekty Golden Prince, které teoreticky plují tři a třičtvrtě hodiny, ale v praxi cesta tam i zpět zabírá deset hodin a na návštěvu památek na Santorini moc času nezbývá.  Rozhodně lepší variantou je přespat na ostrově – samozřejmě lze se na Santorini i ubytovat a prožít tam celou dovolenou – (přibližně levný nocleh vyjde na 25 Euro pro dvě osoby)  a díky tomu může člověk zažít i nepředstavitelně krásný západ a ráno východ slunce.

 Zajímavosti:

Na většině pláží je díky sopce černý písek.
Na soustroví není přírodní zdroj pitné vody, proto má voda na Santorini mírně slanou příchuť.
Podobně jako jinde v Řecku toaletní papír musí končit v koši a ne v kanalizaci.
Prát se smí jen během povoleného dne v týdnu, v jiných dnech je za to pokuta (z důvodu nedostatku sladké vody).
Na ostrově rostou výtečná cherry rajčátka. Vyrábí se tam i zajímavé víno, které je z vinohradů volně rostoucích a plazících se po zemi (sbírají lépe rosu).
Většina budov používá sluneční energii na ohřívání vody.
Název Santorini znamená ve skutečnosti Svatá Irena – Saint Irini.
Během západu slunce se na bílých zdech domů odráží červená barva a proto se kdysi ostrovu říkalo Ostrov Upírů.

Santorini – Dovolená a ubytování