V předkolumbijském období v Argentině kočovné kmeny indiánů živící se lovem, které nevytvořily žádný státní subjekt v podobě jako známe z Evropy či jako v Americe byly říše Inků (ta ale pravděpodobně ovládala i severozápadní část území dnešní Argentiny) či Aztéků. Podle různých odhadů na začátku 16. století, kdy začala evropská kolonizace Argentiny, jich zde žilo kolem 300. tisíc.
V roce 1536 Španělé založili Buenos Aires a o rok později Asunción. Počáteční odpor Indiánů byl brzy krvavě potlačen a v likvidaci místního obyvatelstva odehrály podobně jako i jinde v Americe i nemoci, proti kterým byla původní populace bezbranná. Kolonisté začali postupně využívat slábnoucí sílu mateřského Španělska a začali se domáhat větší samostatnosti. V roce 1776 bylo vytvořeno místokrálovství Rio de La Plata a v roce 1816 po vítězném povstání byla vyhlášena nezávislá republika.
Století 19. bylo obdobím rychlého hospodářského rozvoje Argentiny, který ale neustále poškozovaly vnitřní spory. Diktátorská vláda Rosase byla odstraněna v roce 1852 a o čtyři roky později byla vyhlášena ústava, která dávala prezidentovi mnoho pravomocí. Vstřícná politika k emigrantům a ekonomická svoboda lákala kolonisty z Evropy (od roku 1860 do roku 1930 se zvětšil počet obyvatel z 2 na 8 milionů), kteří se osidlovali hlavně v městech a pomáhali v jejich rychlém rozvoji, ke kterému přispíval i příliv zahraničních investic.
S kolapsem ekonomiky ve 30. letech během velké krize přišel i vojenský převrat, jehož se zúčastnil jako obyčejný důstojník Juan Domingo Peron, po dalším převratu získal ministerské křeslo a využívajíce mimo jiné veliké popularity své ženy Evity začal upevňovat svoji roli a získávat podporu. To mu umožnilo vyhrát prezidentské volby v roce 1946. Perón vystupoval jako hospodářský a sociální reformátor. V roce 1955 ho sesadila armáda (s podporou katolické církve – byl exkomunikován), která potom zemi do sedmdesátých let ovládala. Tehdy se na krátkou dobu Perón znovu vrátil do čela státu, ale po jeho smrti moc znovu převzala armáda a nastolila krvavou diktaturu. Pád junty uspíšila neúspěšná válka o Falklandy proti Velké Británii. Od té doby je Argentina demokracií, kdy se vlády střídají již jen díky volbám a ne díky bajonetům.